niedziela, 26 października 2014

Sztuka,czy kicz ??

Cz. 1

Sztuka, czy kicz ??

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie powinniśmy przyswoić sobie pojęcie TRIADY WARTOŚCI.

Jest to piękno, dobro i prawda.

Czym jest piękno ? 
„Pulchritudo est sanitas normality” („Piękno to po prostu zdrowie”).
Tak zapewne odpowiedzieli by nam cesarze, damy dworu, uczeni, a także niektórzy artyści, ponieważ ile razy było powtarzane ludziom, że : "ciało człowieka jest piękne"  ? Ale, czy na pewno tak jest ?? Jest wiele rodzajów piękna i na pewno wie możemy powiedzieć, że coś jest piękne, a coś po prostu nie. Jest wiele wyznaczników piękna i każdy z nas odczuwa je inaczej.
Dobro - następny akapit w dziejach ludzkości, kolejna kropka nad „i” każdego człowieczego bytu.  
Na początku był Bóg - dobry i miłosierny, dlatego stworzył człowieka, który na podobieństwo swojego Stwórcy czyni dobro. Ale niedługo po „erze” Adama i Ewy na Ziemię przychodzi Kain, który zazdrości i zabija swego brata - Abla. I od tej pory ludzie mordują, kradną, podpalają i biją się nawzajem.
Natomiast w mitologii pojawia się postać Prometeusza, który był dobry i dał ludziom ogień (jak w swoim tekście pt. "Stary Prometeusz" Zbigniew Herbert pisze "Prometeusz śmieje się cicho./ Jest to teraz jedyny sposób/  wyrażenia niezgody na świat." Jest on zrezygnowany, ponieważ wie, iż ludzie potrafią odwrócić wszystko co dobre, tak aby miało to złe skutki.)
Mitologia starożytnych Greków mówi o pierwszej kobiecie, która wypuściła ze swej magicznej puszki wszelkie choroby, niemoc, złość i niewiedzę, a na końcu z puszki wyfrunęła pod postacią motyla mała i krucha Nadzieja. 
Tak, ludzie od wieków żyli dzięki tej nikłej nadziei. kiedy nie mieli już szans - wiara w dobro pomagała im przetrwać i żyć. Nawet w dziecięcych bajkach dobro zwycięża,
a zło zostaje pokonane. 
Trzeba być ufnym jak dziecko, aby być naprawdę dobrym.

I oczywiście prawda. Każdy związek (interpersonalny) opiera się na prawdzie. W istocie, jest to podstawa wszystkiego, co prawdziwe, a to kolejny paradoks. Nikt tak naprawdę nie wie, jak w rzeczywistości wygląda piękno – bo „nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba” w danym momencie dziejów ludzkości. Nikt tak naprawdę nie wie, jak smakuje dobry napój (bo dobre jest to, co uznawane jest za takie w określonej kulturze, a każda z nich różni się przecież od siebie). Nikt nie wie, i nigdy nikt się nie dowie, jak pachną prawdziwe perfumy (bo prawda jest względna).

Ideały istnieją tylko w naszych marzeniach, które są „zamiennikami” pozwalającymi przetrwać trudne chwile szarego życia, ale też pięknie barwiącymi wspaniałą tęczę świata. Dlatego człowiek piękny – to człowiek dobry i prawy, bo
 „Prawdą człowieka jest to, co go czyni człowiekiem” ... (Antoine de Saint-Exupéry). 

Pozdr. Aga Xoxo :*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz